Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Ginekolog Pieńsk

Prasówki

Na czym liczy zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to stosunkowo często diagnozowana u osób choroba, której pierwszymi symptomami mogą stanowić nieregularna miesiączka, przyspieszone tycie natomiast toż pomimo trzymania się diety, czy nagle pojawiający się na osoby czy na plecach trądzik. W sukcesie zaobserwowania u siebie odpowiednich objawów, koniecznie trzeba się udać na randkę do specjalistę ginekologa czyli do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z okresem że występować się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Dolnosląskie

Które są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Jest tylko sama przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Stanowią nią zaburzenia hormonalne, które są szkodliwy nacisk na rodzaj działania jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która kieruje do PCOS, liczy na ostatnim, że u kobiet jest zbyt wysoki stopień hormonu LH dodatkowo w skutku są zachwiane proporcje pomiędzy tworzonymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych doprowadza do ostatniego, że u kobiety w jajnikach podejmuje się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, jednak nie wchodzi do owulacji. W efekcie nie dochodzi jeszcze do rozwoju liczbie progesteronu we natury dodatkowo nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a zbyt wielka część pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów dodatkowo w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników wzięła się stąd, że stające pęcherzyki Graafa żyją i szybko obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W efekcie robią się w cysty, czyli w torbielki. Dlatego też dostała się inna nazwa PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Dolnosląskie

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U osób, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, popularne są różne rodzaje objawów, niekoniecznie a każde muszą stać jednocześnie. Czasami bywa również tak, że stoi tylko większość spośród nich. Szczególną uwagę powinno się podać na:

Długi czas bycia zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oraz może dochodzić zarówno do powiązanymi spośród ostatnim częstszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe czy ich wszystek brak – w niektórych przypadkach miesiączka może istnieć nawet tylko co 3-4 miesiące. Często także wiąże się z większym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z spotkaniem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna chęć do tycia.
Kłopoty ze skórą, które są połączone z nadprodukcją androgenów. W rezultacie wchodzi do stworzenia trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plamek na skórze. Ginekolog Dolnosląskie

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że osoby stoją się bardziej narażone na rozwinięcie się u nich raka endometrium.

Na czym liczy leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników zawsze jest szalenie subtelne i długie. Kiedyś leczenie liczyło na rozwiązaniu części jajnika lub jajników, w sensie ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia przystępowania do owulacji. Teraz ale już takich form się nie stosuje.

Jak dowodzi nasz rozmówca, lekarz ginekolog z swego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS liczy na zwalczaniu objawów choroby. Na startu przydatne jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa także zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także pobudza organizm do ich produkcji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na pewno była funkcjonalna przydatne jest przecież i zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty posiadają na celu przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W ostatnim sensu podaje się tabletki antykoncepcyjne, których używanie skutkuje usypianiem na jakikolwiek czas jajników w układzie dodatkowo w rezultacie obniżenie stężenia androgenów i stylu hormonów LH. Ginekolog Dolnosląskie

Dokładny plan działania PCOS jest produkowany po ukończeniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, który w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do należytego stanu, kierowany jest poprzez organizm podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze dostarcza do przysadki mózgowej sygnał o konieczności produkcji hormonów LH i FSH, w rezultacie czego w jajnikach wchodzi do rozwoju i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek nieprawidłowości w sprawianiu tego zespołu powoduje powstanie takich problemów, jak właśnie zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Dolnosląskie

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments